Na světě je toho k vidění tolik, že ani za život nestihneme všechno navštívit. Znám spoustu lidí, kteří cestování nade vše milují.

Někdo rád cestuje po České republice. A proč vlastně taky ne, že? Naše země je krásná, najdete tu hory i nížiny. Tudíž není problém jet v zimě lyžovat a v létě se koupat. Památek tu máme také požehnaně. Nespočet hradů, zámků, zřícenin, a dokonce i propast. Své útočiště tu naleznou i vodáci, i když někdy je problém s malou hloubkou v řece kvůli suchu. Totéž platí i o sněhu, letos ho je obzvlášť málo, ale kdo chce lyžovat, vystačí si i s umělým. Své zaslíbení zde najdou i cyklisté a turisti. Víte kolik lidí již vyšlo pěšky na naši nejvyšší horu Sněžku?
dovolená v exotice

Cestování po Evropě zvlášť k našim sousedům je velice oblíbené. Jedete vlastně jen pár hodin a jste již v jiném státě. Poláci i Němci mají i moře. Většinu roku je však studené, ale nic nebrání projížďce na lodi. Do Rakouska na pořádnou lyžovačku do Alp a na Slovensko do termálních lázní či do Tater.

V létě jako oblíbené dovolenkářské státy bývá označováno Bulharsko, Řecko, Chorvatsko nebo Španělsko. Do Chorvatska jezdí ročně několik tisíc Čechů. Výhodou je levnější dovolená u moře. Právě k levnějším státům patří i Bulharsko nebo Řecko. Tam však lepší již letecká doprava. Španělsko, Portugalsko nebo Itálie nabízí kromě moře i plno památek. Bohužel v létě je turisti opomíjejí kvůli vysokým venkovním teplotám.

Naopak druhým extrémem bývají státy severské. V létě to na koupání v moři rozhodně není a v zimě mohou teploty dosahovat velice nízkých teplot.

Stále oblíbenější jsou i exotické destinace jako Dubaj, Egypt nebo Thajsko. Tak na tyto dovolené je třeba našetřit o několik tisíc více. Většinou to však ale stojí za to.
cestování letadlem

A co si s sebou na cestu zabalit? Je to velice individuální. Je třeba zvážit, na jak dlouho někam cestuji, čím a s kým cestuji, co vše mám v ceně a co budu muset dokoupit na místě. To se týká také dostatečné hotovosti v místní měně.