Vypadá to moc hezky. Ze tmy září příjemné světlo, které osvětluje trávník, kytičky či různé artefakty umístěné na zahradě. Řada světýlek kolem přístupové cesty domu zajišťují bezpečnost příchodu ve večerních a nočních hodinách. Jak vybrat vhodné osvětlení a co by měl být vůbec osvětleno?

Osvětlení nesmí být finančně náročné

Nabídka na trhu je obrovská, a když ještě prozkoumáte nabídku e-shopů, především těch z Číny, budete konsternováni a tak trochu v koutě. Vybírat můžete hodiny, dny, týdny i měsíce, ale vždy naleznete něco o trochu jiného, co by se možná na vaši zahradu hodilo více, než to, co jste si vybrali včera. Ale zpět k dotazu. Nejdříve si uvědomte, jak rozsáhlé osvětlení chcete mít. K tomu pak přihlédněte, když se budete rozhodovat, který zdroj napájení bude pro vás ten nejvhodnější. Pokud nevolíte osvětlení jedinou žárovkou, v žádném případě se nepřiklánějte ke klasickým zdrojům světla, jako jsou žárovky. Mají zbytečně velkou spotřebu energie. Jejich používání je tedy velice finančně náročné s porovnáním s LED technologiemi.

Je tedy jasné, že se nejen já ale spousta lidí kloní k LED osvětlení. Spotřebovávají proud ne, v desítkách Wattů, ale v jednotkách, co ž je podstatný rozdíl. To umožňuje použití velkého množství světýlek, při celkové nižší spotřebě v řádu i stovek Wattů.

Solární napájení

Pokud chcete být opravdu šetrní, nejen ke své peněžence, ale i k životnímu prostředí, nechte své LED osvětlení napájet přímo ze slunce. Solární osvětlení je rovněž v široké nabídce, která pomalu ale jistě vytlačuje osvětlení napájené ze sítě. Doporučuji však, abyste nepodlehli nabídce a nekoupili množství, velice levných světýlek, které se nabízejí ve všech prodejnách pro kutily a zahrádkáře. Na první pohled vypadají krásně, ale světelný efekt je mizerný. Jsou sice vidět ve tmě, ale o nějakém účinném osvětlení, byť malého prostoru nemůže být řeč.