Ve většině situací je lepší držet peníze u sebe a vydat je teprve ve chvíli, kdy už je to nutné, kdy není zbytí. Protože platit třeba účty předem znamená, že by mohl mít člověk možná potíže, kdyby pak náhle přišel neplánovaný výdaj, na který by mu v tu chvíli už nezbývalo. A kdyby nic jiného, lze si tím, že své peníze udržíme na svém účtu, dosáhnout třeba aspoň zisku nějakého toho úroku, jenž se dnes sice nenabízí nijak závratný, ale každá koruna je dobrá.
americká měna

Ovšem v případě hypoték či jiných půjček platí přece jenom poněkud jiná pravidla. Tady je předčasné splacení moudrým rozhodnutím a nikoliv zbytečným riskováním a ztrátou. A to z obdobného důvodu, z jakého se jinde vyplácí s platbami moc nespěchat. Z finančních důvodů.
Když si člověk vezme půjčku, dejme tomu hypotéku, je jeho povinností postupně ji splatit během předem daného období. Za stanovenou dobu ji musí po částech vrátit. A také po celou tuto dobu hradí i úroky a případně i další poplatky.
A to je právě důvodem, proč by se měl ten, kdo si podobně půjčil, snažit splatit celou dlužnou částku předčasně, bez ohledu na sjednaný termín.
Čím dříve jsou totiž takové půjčené peníze vráceny, tím dříve zaniká smlouva o oné půjčce a tím dříve dotyčný dlužník přestává platit i úroky, jež vracenou částku nejednou i citelně navyšují.
zlatá mince

Takže čím dřív je vše splaceno, tím je to pro dlužníka lepší. Ovšem ne vždy a všude. Protože jsou jak poskytovatelé půjček, kteří tuto možnost nabízejí, tak i ti, kteří zkrátka nechtějí o své úroky tímto způsobem přicházet. A tak u některých půjček musí člověk zaplatit úroky třeba i tehdy, kdy je mu milostivě umožněno vrátit vše dřív, než jak tomu mělo být. Což je pochopitelně ideální pro věřitele, nikoliv však pro ekonomicky rozumně smýšlejícího dlužníka.
A proto bychom si měli brát zásadně jen takové půjčky, jež předčasné splacení bez sankcí umožňují. Abychom neplatili víc, než musíme, abychom si mohli půjčku zlevnit, pokud na její splacení našetříme dříve, než bylo dohodnuto.
Abychom zbytečně ze svých peněz neživili někoho, kdo prostě chce peníze klidně i za nic.