Obdarovat své blízké je sice krásná věc, ale možno říct, že i určitá povinnost. Období vánočních svátků má být o klidu, lásce a strávených společných chvil s rodinou a přáteli. Musím však podotknout, že v dnešní době tomu tak není. Je to chaotické období, kdy člověk neřeší, jak potěšit své nejbližší, ale spíše, jak se zviditelnit tím nejlepším dárkem a ukázat všem, jak je dotyčná osoba v životě úspěšná a jak se má skvěle, je to taková jistá forma povyšování se, ačkoliv tomu tak vůbec nemusí být, Vánoce nejsou přeci o penězích.
Obchodní centrum
 Já osobně se setkala na sociální síti několikrát s otázkami typu: Kolik korun utrácíte za dárky na Vánoce? Jaká myslíte, že je optimální částka na investování do dárků na Vánoce? Kolik dárků kupujete každému členu rodiny? Za kolik korun kupujete jednotlivé dárky?
Proč si lidé zbytečně kupují hromady dárků za tisíce až desetitisíce korun i když na ně vůbec nemají finance? Půjčujísi peníze v bankách, u společností, kde vypůjčenou částku několikrát přeplatí, kupují dárky na splátky a po novém roce si mají chuť vytrhat všechny vlasy, protože je přejde vánoční opojení a dojde jim, že všechny vypůjčené peníze je třeba také vrátit či splatit.
Vánoce a peníze

Mnohdy lidem totiž vůbec nedochází, že prodejní řetězce netrpělivě čekají právě na toto období, protože z celého roku je zisk nejvyšší. Firmy navyšují ceny na produktech a následně na ně dělají fiktivní akce, aby přilákali pozornost zákazníků. Totéž platí u splátek s nulovým navýšením, jistě, vypadá to výhodně, ale majitelé firem přeci musejí vydělávat a navýší cenu tak, aby to vypadalo, že jste vůbec nic nepřeplatili, ale realita je jiná. Nejrozumnější varianta, jak překonat tento finančně nejnáročnější svátek v roce je, nakupovat za hotové peníze, které můžete postrádat a nebudete kvůli nim trpět následující den hlady.