Roboty jsou stroje, které dokáží vykonávat některé úkony, které běžně vykonávají nebo vykonávali lidé. Mnoho robotů se dnes používá v továrnách, zejména tam, kde vznikají velké výrobky na běžícím pásu jako například automobily. Roboty se také využívají k výzkumu míst, kam se lidé nemohou dostat – třeba mořské dno, anebo povrch planet. Roboty se přímo hodí pro nebezpečné pracovní úkony – některé se používají pro zneškodňování nebo bezpečné odpalování bomb. Zanedbatelný není ani přínos robotiky ve zdravotnictví, zejména při operacích.
cestování vesmírem
Průmysl
Mnoho továren používá roboty pro obtížnou, anebo naopak jednotvárnou práci. Průmyslové roboty řídí počítač, díky němuž mohou provádět speciální úkoly. Příkladů je dost napříč celým průmyslovým hospodářstvím: barvení karoserií vozidel, sváření kovových dílů, v potravinářství paletizace zboží, zejména těžkých kusů – zde dokáží roboty odbavit tuny zboží.

Na trhu jsou různé typy robotů:
·         Šestiosé roboty s různými nosnostmi, dosahy a v nejrůznějších variantách
·         Roboty lehké konstrukce schopné přímé spolupráce člověka a stroje
·         Roboty odolné proti teplu a nečistotám pro extrémní okolní podmínky
·         Průmyslové roboty ve variantách pro sterilní prostředí pro vysoké hygienické nároky
·         Malé roboty ve vodotěsné výbavě pro použití například v obráběcích strojích

  • Roboty pro automatizaci lisování s enormním dosahem k nakládání a vykládání velkých dílů do automatizovaných lisů
  • Paletizační roboty pro rychlou manipulaci
  • Na přesnost a maximální pohyblivost dimenzované svařovací roboty
  • Konzolové roboty ve všech provedeních
  • Vysoce přesné roboty pro velmi přesné aplikace

robotické rameno
Roboty na Marsu

Roboty cestovaly do větších dálek než kterýkoliv člověk. Dva roboty, nazvaní Spirit a Opportunity, od ledna 2004 prozkoumávají povrch planety Mars. Tyto roboty jsou vybaveni kamerami a pohání je solární baterie, které zachycují sluneční energii.
Roboty – roboti podobní lidem
Japonský robot WABOT-2 umí hrát na klavír daleko rychleji než člověk. Umí hrát neznámou hudbu z not anebo přehrát skladbu, kterou v minulosti již hrál a uložit si ji do paměti. WABOT-2 dokáže hrát zlehka i divoce. Jiné roboty ovládají znakovou řeč, umějí se chovat jako domácí mazlíčci nebo třeba i tančit.
Multitasking
Některé roboty dokáží vykonávat souběžně více pracovních úkonů. Takové funkci se říká multitasking. Každé rameno robot dělá jinou práci anebo podobnou práci, ale v jiném směru.