Čištění koberce uklid-namiru.cz/ není zrovna oblíbená domácí práce a možná i proto koberce začaly z našich domovů mizet. Nahrazují je lehce udržovatelné povrchy, jako jsou plovoucí podlahy, dlažby či dřevěné podlahy. I koberce však mají své příznivce. Přinášíme vám tipy jak váš koberec udržovat a čistit.kočka na koberci
Materiál koberce
Než začnete koberec čistit, vezměte v potaz to, z jakého materiálu je vyroben. Vlněné a hedvábné koberce nejsou vhodné pro čištění na mokro . Mokrou cestu také nepoužívejte v případě, že máte pod kobercem palubky či parkety, dostane se k nim vlhkost a mohou zplesnivět. V těchto případech se pusťte do suchého čištění. To je sice dražší, ale za to je vhodné pro citlivější materiály.
Chemické přípravky
Pokud chcete koberec vyčistit důkladně a nebojíte se používat doma větší množství chemie, pak si můžete zvolit klidně i chemické čištění koberců. Chemické čištění se většinou provádí za pomocí mokré cesty a mechanickým čištěním koberců za pomocí přístroje. Profesionální přístroje na čištění koberců jsou jednou z věcí, které ale mohou kobercům i ublížit, pokud je nebudete používat opravdu v souladu s návodem.tkaný koberec
Babské rady
Samozřejmě je spousta rad, jak koberec vyčistit třeba od skvrn ale mnohdy jsou opravdu zbytečné. Co funguje? Tak třeba na zápach z koberce, třeba po znečištění zvířetem můžete zkusit použít jedlou sodu. Tu vysypete na inkriminovaná místa na koberci a necháte asi den působit. Poté vysajete. Soda do sebe natáhne vlhkost i se zápachem a ten zmizí. Stejně tak můžete zkusit čištění koberce za pomoci sněhu.
Ať se rozhodnete pro suchou nebo pro mokrou variantu, vyčistit a osvěžit tak váš koberec opravdu jednou za čas potřebuje. Čím déle to budete odkládat, tím déle to poté bude trvat, protože čištění nebude hned efektivní. Ideálně by se koberce měly čistit aspoň jedenkrát za rok. Pusťte se do toho třeba v rámci jarního úklidu.