Ač se to může zdát zbytečné a myslíte si, že máte připraveno vše důležité, mnohdy to tak není. Uprostřed sázení Vám dojde zemina, jindy si říkáte, že tohle přeci musí jít mnohem snadněji a rychleji.
Příprava na sázení
Na jaře se dělá základní zastřižení ovocných stromků. Též je potřeba prostříhat keře, odstřihnout pomrzlé větve či dokonce zbavit se nežádoucích náletových stromů, kterých jste si loni nevšimli. K tomu můžete samozřejmě používat nože, nůžky či pilku. Ale práci Vám zaručeně usnadní zahradnické nůžky s převodem. Fungují na principu, že při prvním střihnutí a povolení stisku přeskočí převod, a tak se vlastně při dalším střihnutí posune čepel poměrně snadno do hloubky dřeva. Takto přestřihnete poměrně bez námahy i větve silné až čtyři centimetry v průměru. Je to skutečně lepší náčiní, než obyčejné zahradnické nůžky, které mají jen pružinu. U nich totiž musíte používat sílu.
Nezapomínejte na ošetření záhonů proti různým plísním či nákazám, které by mohly znehodnotit Vaši zeleninu. Vhodné je vápno určené přímo pro tyto účely. Zhruba čtrnáct dnů před výsadbou posypete záhon a jemně ten přípravek vpravíte hlouběji. Kupříkladu pomocí hrábí. Podobné ošetření se může dělat i na podzim, ihned po sklizni.
sadba rostlin
Samozřejmostí je předpěstování zeleniny. Pokud nemáte k dispozici skleník, nezoufejte. Okno, do kterého svítí slunce, poslouží stejně. S výsadbou nespěchejte, řiďte se vždy návodem na obalu. Když chcete zasadit semena do květináče, truhlíku či čehokoliv podobného, naplňte nádobu zeminou až po okraj. Nepoužívejte hlínu ze zahrady, ale kupte si pořádný substrát, který podpoří klíčení a růst semen. Proč nádoby plnit po okraj? Když tak neučiníte, rostlina bude mít tendenci vytáhnout se nahoru, hezky za sluncem. Takové sazenice jsou slabé a nevhodné pro další pěstování.
Nezapomeňte si udělat cestu do obchodu se zahradními pomůckami. Zajisté budete překvapeni, jaké možnosti vlastně existují, a snadno tam můžete dokoupit vše potřebné.