Z konopí lze kromě kosmetických přípravků a léčebných prostředků pro zmírnění projevů bolestí a některých chorob připravit i čajový odvar. Získáte jej z malého množství listů.

listy konopí

Konopný čaj

Listy dospělé rostliny lze využít různým způsobem a jedním z těch méně známých, ovšem velmi účinných, je i čajový odvar. V zásadě existují dvě jeho základní varianty:
První z nich je slabý odvar s velmi nízkým obsahem psychoaktivních látek THC, a jehož účinky jsou příznivé z hlediska vyluhovaných látek, jako jsou minerály, stopové prvky a vitamíny. Konopí totiž obsahuje mimo jiné i významný podíl výživových složek, který se podobá některým tuzemským bylinám, např. kopřivě dvoudomé. Nízkého obsahu THC se docílí pouhým výluhem ve vroucí vodě, tyto látky se totiž do vody nevyluhují, neboť se chemicky vážou pouze na alkohol nebo na tukovou složku. I tehdy však působí odvar relaxačně a lze jej užívat i pravidelně zejména pro hlubší spánek. Vhodný je i pro pacienty s roztroušenou sklerózou potlačení nepříjemných příznaků choroby.

Druhou variantou je čaj podávaný s plnotučným mlékem nebo rozpuštěným máslem (nejlépe Ghí). Ten již obsahuje zmiňované THC, ale i látky známé jako CBD, které mírní bolestivé stavy, pomáhají léčit zánětlivé procesy, odstraňují úzkost a působí jako antibakteriální prostředek. Bylo prokázáno, že tlumí projevy deprese a úzkosti a je mnohem méně návykový, než alkoholické nápoje.

detail listu

Konopný olej

Semena konopí mojesemeno.cz se používají i pro výrobu oleje, který vzniká lisováním za studena, případně rafinací za vysokých teplot. Kvalitnější je pochopitelně ten lisovaný za studena. Obsahuje kromě látky canabidiol, účinné při terapii proti křečím a zánětům, také vitamíny A, D, E, minerální prvky draslík, vápník, železo, hořčík, zinek, selen. Najdete v něm i protein s názvem globulin edestin, jehož obdobu obsahuje krevní plazma. Dále je zdrojem vyvážené formy esenciálních mastných kyselin omega 3 a 6, jejichž výživová hodnota je téměř srovnatelná s vlašskými ořechy.