Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení při příjezdu z dovolené, dobře si naplánujte, jak byt zabezpečit. Dovolená totiž nezahrnuje pouze balení oblečení, kufru nebo auta, ale především i celé domácnosti, kterou na následujících několik dní opouštíte. Pokud vše dopředu připravíte, vyhnete se spoustě případných nepříjemností, ať už nepříjemného vloupání nebo zbytečně vysokého účtu za elektřinu.

vloupání do domu

Domov vždy na prvním místě

Pokud plánujete odjet na delší dobu pryč, nemusí o tom vědět hned celá ulice, tyhle informaci sdělte jen svým nejbližším nebo třeba sousedce, která vám bude během vaší nepřítomnosti zalévat rostliny. Předejdete tak všude číhajícím lupičům, kteří na tuhle informaci čekají. Stejně tak buďte obezřetní, co se oken táče, vše před odjezdem několikrát zkontrolujte. Zkuste se poohlédnout i po bezpečnostním alarmu, který dokáže nezkušeného zloděje vystrašit. Pokud alarm doma nemáte, domluvte se alespoň s někým z rodiny nebo přátel, že čas od času dojde váš byt zkontrolovat.

A hned po zabezpečení je na řadě elektřina, voda a plyn. Před odjezdem nezapomeňte uzavřít hlavní přívod plynu do domu a vypněte všechny jističe, které nepatří k nezbytně důležitým spotřebičům, jako je lednička, mrazák, nebo již dříve zmíněný alarm. Pokud nemůžete vypnout jističe, vytáhněte ze zásuvky alespoň spotřebiče, které víte, že bez elektřiny nějakou dobu přežijí. Stejně jako plyn, nezapomeňte vypnout i přívod vody, protože nikdy nevíte, co se může během dovolené doma přihodit.

věci na dovolenou

Pojištění a další doklady

Při plánování každé dovolené se nejprve zaměřte na váš pas. Není totiž nic nepříjemnějšího, než když až na letišti zjistíte, že ho máte již několik měsíců propadlý. Rozhodně nikam neodjíždějte bez sjednaného cestovního pojištění, protože náklady na lékařské ošetření jsou ve spoustě zemí v řádech statisíců.