Člověk si obvykle bakterie spojuje pouze s nemocemi, ale to je velká chyba. Jasně, mnohé z nich jsou skutečně nebezpečné a je potřeba se proti nim chránit, ale některé nám mohou být a jsou užitečné. To platí hlavně o bakteriích ve střevech a obecně v zažívací soustavě, kde se starají o to, abychom bez problémů dokázali strávit veškerou potravu, co jsme do sebe nasoukali. Ovšem to není jejich jediná deviza, která nám může být ku prospěchu. Poměrně nedávno se totiž zjistilo, že některé typy bakterií umí produkovat elektrickou energií. Pokud by se tento nápad rozvinul do praxe, znamenalo by to velký průlom v oblasti energetiky.
vědci u mikroskopu
V současnosti je vše stále pouze ve stádiu bádání, ale už z prvních poznatků jde vytušit, že potenciál je v tomto případě opravdu veliký. Takto bychom mohli vyprodukovat energii pro celý svět za minimální náklady. Ovšem pouze teoreticky. Zatím jediné, co vědci vědí, že existují některé typy bakterií, které samy o sobě umí vyprodukovat elektrickou energii, kterou samozřejmě zatím neumíme zužitkovat. Ovšem na univerzitě v Berkeley se na tom už usilovně pracuje.
agresivní vir
Ve střevech
Ještě poměrně nedávno se myslelo, že druhy bakterií, které takto umí generovat elektřinu, se nacházejí na těžce dostupných místech, například v hlubokých mořských příkopech, odkud by je šlo jen velice složitě extrahovat. Naštěstí poslední výzkumy ukázaly, že situace není tak pesimistická, jak se na první pohled zdálo. Zjistilo se totiž, že bakterie umějící produkovat elektřinu se nachází i mnohem blíže, přesněji v lidské zažívacím systému. Tato schopnost byla zatím identifikována pouze u bakterií kyseliny mléčné, ale je vysoce pravděpodobné, že možnost tvorby elektřiny budou mít i jiné typy, které však nejsou běžnou součástí lidského organismu. Jde hlavně o agresivní typy, které mohou pro člověka ve větším množství znamenat i vážnější zdravotní komplikace.