Nejednoho z nás by potěšilo mít doma sbírku opravdu něčeho hodnotného, moci se takovou sbírkou pochlubit návštěvám. Těšit nás může i samotné vědomí, že je to naše vlastnictví. Přesto některé sbírky, a mnohdy vystavované v muzeích, jsou nejen bizarní, ale dá se těžko představit, jak takový nápad vůbec vznikl.

Sbírat se dá opravdu cokoliv. Sbírají se poštovní známky, kalendáře, vizitky, propisky, autíčka nebo komiksy. Sbíraní novin, pokliček na hrnce nebo krabiček od cigaret už tak běžné není. Stejně tak sbírky plechovek, telefonů nebo kancelářských sešívaček. A mnoho dalšího. Počet sběratelů není omezen. Stejně tak nejsou ani věkové limity. Pokud by se jednalo například o sbírku alkoholických nebo tabákových výrobků, sběratel je povinen se řídit obecně platnými zákony dané země.

Plánujete-li nějakou takovou sbírku založit, zvažte nejprve důsledky Vašeho počínání.

1) Každá legrace něco stojí.
Vezměte na zřetel, že ať už se bude jednat o cokoliv, že to pravděpodobně bude zátěž pro Vaší peněženku. Čím hodnotnější bude sbírka, tím více prostředků budete muset vynaložit. A to včetně času.

2) Když se nechcete bát.
Jakmile začnete shromažďovat nové, krásné a hlavně hodnotné věcí, určitě to nebude tajné. S tím je spojená i ochrana Vámi nabytého majetku. Rozhodně nestačí běžná opatření. Pokud by se jednalo o opravdu žádané věci, není na škodu si je pojistit, zabezpečit prostor, kde se budou nacházet, nebo je ochraňovat jakýmkoliv jiným způsobem.

3) Nový člen rodiny
Dalším faktorem je prostor. Pokud se chystáte sbírat menší věcí jako mince, kapesní kalendáře, známky, není těžké si na ně místo udělat. Pokud by se ale jednalo o něco většího, budete se muset o prostor dělit, jako kdybyste měli další osobu v domácnosti. Nemluvě o tom, že některé sběratelské koníčky jsou extrémně náročné na místo.

4) Pomáhat a chránit.
Místem to však nekončí. Mnohé sběratelské kousky vyžadují zvláštní péči. Což znamená Váš čas a pozornost. Je důležité si umět čas rozvrhovat pečlivě, aby se z Vás ve finále nestal drak hlídající poklad.